Beyaz Fonlu E-Ticaret Fotoğrafı Nasıl Çekilir?


Led Işıklı Ürün Çekim Çadırları...

Konuya piyasada bolca bulunan led ışıklı ürün çekim çadırları ile başlamak istiyorum. Bambaşka ortamlarda ışık ve makine ile çektikleri görüntüleri sattıkları ürün çekim çadırında çekilmiş gibi gösterek satışı yapılan bu çekim çadırları alıcılar tarafından hayal kırıklığı yaratıyor. Nedeni ise çok basit; Fotoğraf makineleri beyaz rengi %18 gri olarak algılarlar. Çünkü doğa "orta gridir" ve bu yüzden fotoğraf makinesi üreticileri fotoğraf makinelerindeki pozometreleri orta griye göre programlarlar. O yüzden bu çadırlarda çektiğiniz objelerde beyaz fon yerine %18 gri fon elde edersiniz. Peki bu griyi beyazlaştırmanın yolları yok mu? Tabi ki var ama yapacağınız her işlem fotoğraf kalitesinden taviz vereceğiniz anlamına gelecektir. Çünkü bu çadırlardaki led ışıklar yeteri kadar verimli olmayacaktır, siz pozlama süresini arttırdıkça, diyaframı açtıkça arka plana etki edecek ışık ayarları ürününüzün de yüksek ışık almasına, net olmayan alanlara, yeterli detayı alamamanıza sebep olacaktır. Kısacası ürün çekim çadırları mütevazi işletmeler veya Photoshop v.b programlara hakim kişiler için kısa vadeli çözüm olabilir ama profesyoneller tarafından kullanılmamalı ve profesyonel sonuçlar beklenmemelidir.

Peki Gelelim Konuya; Beyaz Fonlu E-Ticaret Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Beyaz Fonlu E-Ticaret Fotoğrafları çekmenin bir çok yolu var. Ama en pratik ve kolayı doğru IŞIK! Küçük ürünler için çekim masaları, ürün büyüdükçe perdeler, alçıdan sonsuz fonlar, beyaz mdf paneller gibi bir çok çözüm üretme şansına sahibiz. Yine beyaz fonlu çözümler sunduk ama çekim çadırlarında yaşadığımız %18 gri problemini yine yaşamayacak mıyız? Yaşamayacağız çünkü doğru IŞIK faktörü burada devreye giriyor. Paraflaş kullanarak fon ve zemine uygulayacağımız kuvvetli ışık ile çekildiği gibi paylaşıma hazır beyaz fonlu ürünler çekebiliriz. Kuvvetli ışığın bir diğer avantajı ise yüksek diyafram ve yüksek enstantene değerlerini kullanarak çok net fotoğraflar elde edebiliyoruz. Tabi burada fona ve zemine yüksek ışık uygularken bu ışık bulutu içerisinde ürünü kaybetmemek, doğru renk ve detayları yakalamak ise işinizde uzmanlaştıkça elde edeceğiniz tecrübe veya alacağınız eğitimler ile gelişecektir.

Işık Tercihinizi Paraflaş mı yoksa sabit ışıktan yana mı yapacağınızı Ürün Fotoğraf Çekiminde Işık Tercihi yazımda biraz daha detaylı anlatmaya çalıştım.

Makine ve Lensin Önemi;

Benim çok sevdiğim ve fotoğrafçıların çok sık kullandığı romantik bir söz vardır, "En güzel şiiri, daktilosu en iyi olan yazmaz" derler. Fotoğrafçılığın bir çok dalında bu söze katılsam da ürün fotoğrafçılığı için katılmadığımı söylemek isterim. Aslında makineden ziyade lens seçiminiz burada daha çok ön planda olacaktır. Çünkü üründe detay alabilmek, matematiksel olarak bazı kalite parametrelerini yerine getirmek en önemli konudur. O yüzden lens yatırımı birinci öncelikliğiniz olmalıdır. Canon kullanıcısı olarak her markada muadili olan lensler olan Canon EF 100 mm F2.8L IS USM ve Canon EF 24-70 mm F2.8L gibi lensler doğru kullanım ile profesyonel sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu lenslerle croplu makineler yerine Full Frame makineleri tercih ederseniz aldığınız verim daha da artacaktır.