Moda Fotoğrafçılığı Püf Noktaları


Müşteri ile İletişim;

Model fotoğraf çekimi öncesi müşterinizin ne istediğini öğrenmeniz ve müşterinin sunduğu örnek fotoğraflar üzerinden konuşmak en sağlıklı başlangıç olacaktır. Çünkü bu konuda müşterinizin talebi sektörde başarılı olmuş marka ve modeller üzerinden gelecektir. Unutulmamalıdır ki markalar bu konuda ciddi bütçeler ayırırlar ve makyöz, stilist, fotoğrafçıdan oluşan ekipler ile çalışırlar. Eğer bu maliyetleri karşılayamayacak bir firma ile görüşüyorsanız gösterilen örneklere "hallederiz abi" diye yaklaşmayın. Mutlaka işin içeriğini anlatın, geçmişte yapmış olduğunuz çekimleri gösterin, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı en başta konuşmak yapacağınız işin tek seferlik bir iş olmasını engelleyecektir. Fotoğrafçı olarak anlaşmalı makyöz ve stlistlerinizin olması teklifinizi çeşitlendirmenizi sağlar ve hem maliyet tercihini müşterinize bırakmış olursunuz hem de daha profesyonel bir izlenim bırakırsınız, moda fotoğrafçılığında ekip çalışması önemlidir.


Fon ve Dekor;

Model çekimi ve Moda Fotoğrafçılığında fon ve dekor önemli bir konudur. Bu konuda birden fazla seçenek sunmak sizin için avantaj olacaktır. E-Ticaret çekimlerinde Google'ın belirlediği ve ürünlerin daha hızlı index alınmasını sağlayan beyaz veya açık renklerde fonlar tercih edilir. Beyaz fon kullanmak zorunda olmadığınız imaj ve kapak çekimi gibi modelli çekimlerde yaratıcılığınız ön plana çıkmalı, elbise renklerine göre çözüm ve öneriler sunmalısınız. Az önce bahsettiğim tarzda bir imaj veya kapak çekimi yapmıyorsanız fon seçiminde parlayan, dökümlü, pileli perdelerden uzak durmanız gerekir çünkü bu tip perdeler hem ışığı gereğinden fazla yansıtır hem de perdenin formu gereği oluşacak katlanmaların gölge düşümleri fonda renk dalgalanmaları oluşturacaktır. Kullanmamanız gereken bir diğer perde türü de pazaryerlerinde uygun fiyatlara satılan penye, çarşaf gibi olan fon perdelerdir, bu tip perdeler de ışığı gereğinden fazla geçirdiğinden özellikle beyaz fon çekimlerinde canınızı sıkabilir. Bu konuda kağıt fonlar, stor perde kumaşları, mdf paneller, açık renkte duvarlar ve alçıdan yapılan sonsuz fonlar profesyonel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Model ile İletişim ve Poz Verdirme;

Moda Fotoğrafçılığında model ile kurduğunuz iletişim önemlidir. Modelin mutlaka rahat hissetmesini sağlamanız gerekir, modelin seveceği tarzda bir müzik her zaman pozitif bir enerji yaratır. Çekim esnasında "bravo, çok güzel" gibi motive edici kelimeleri sıkça kullanmalısınız. Poz verdirme konusunda ise işi modellik olarak kişilerle çalışmak daha rahat ve hızlı çalışmanızı sağlar çünkü siz denklanşöre bastıkça modeliniz pozunu değiştirir ve içlerinden en beğendiğinizi seçme şansınız olur. Eğer daha önce modellik yapmamış veya tecrübesiz bir model ile çekim yapıyorsanız hem çekim sayınız hem de motivasyon oranınız düşecektir, böyle bir modelle çalışacaksanız beğendiğiniz pozları kendisine gösterip, gerekirse telefonuna gönderip kısa bir süre pozlar üzerinde çalışmasını isteyebilirsiniz.

Işık ve Ekipman;

Moda fotoğrafçılığında en önemli konuların başında fona ve modele uygulayacağınız paraflaşların doğru yerleşimi gelir. Ürünlerdeki dokuyu ve doğru renkleri sadece başarılı bir ışık kurulumu ile alabilirsiniz. Işık yerleşimi ile ilgili tavsiye vermek ise çok zor çünkü çekim yapacağınız her mekânın ışık ölçüm dereceleri farklılık gösterir, tavan yüksekliği ve oda genişliği gibi konular kullanacağınız ışık sayısı ve softbox tercihlerinizde belirleyici olacaktır. Yüksek tavanlı bir mekanda deveboynu kullanabileceğiniz gibi alçak tavanlı bir mekanda ışığınızı doğru bir konumlama ile tavandan sektirerek modelinizin omuzlarına karanlık düşmesini engelleyebilirsiniz. 3 veya 4 paraflaş ile bi kaç farklı tip softbox ve reflektör yardımı ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Hangi lensi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız Fotoğraf Çekim Türlerine Göre Lens Çeşitleri yazıma göz atabilirsiniz.

Bazı Temel Kurallar;

- Çekimlerinizi stüdyo ortamında yapmaya çalışın.

- Dışarıda yapacağınız moda çekimlerinde dolgu ışığı için mutlaka akülü bir paraflaş ve/veya reflektör kullanın.

- Ürünü arka planda bırakacak fon ve dekorlar kullanmayın.

- DOF hesaplaması en önemli konulardan biridir, telefon uygulaması kullanabilirsiniz.

- Ürün ve model arasında ışık dengesini sağlayın. Bunu doğru ışık ayarı ve doğru softbox seçimleri sağlayabilirsiniz.

- Ürünlerin rengini doğru almanız çok önemlidir pozometre, color checker, gri kart gibi kalibrasyon cihazları kullanmaya özen gösterin.

- Geniş açılı lensler kullanmayın.

- Her kıyafetten en az 6-7 farklı poz almaya çalışın.