Yemek Fotoğrafçılığı ve Yemek Stilistliği


Yemek Fotoğrafçılığı Nedir?


Yemek fotoğrafçılığı son zamanlarda hızla yaygınlaşan ve aynı hızla önem kazanmaya devam eden fotoğrafçılığın en az portre fotoğrafçılığı kadar sanatsal bir dalıdır. Yemek fotoğrafçılığında çektiğiniz yemeğin lezzetli ve teşvik edici gözükmesi kadar fotoğrafın genel ışık ayarı ve ürünle birlikte kullanılan aksesuarların bir bütünlük sağlaması gerekmektedir. Bu bütünlüğü bazı konsept tarzlarına sadık kalarak daha kolay sağlayabilirsiniz.

PASTORAL: Genelde süt ürünleri, tatlı çeşitleri, sıcak içecekler gibi soft ürünleri kır çiçekleri, doğallığı hissettiren kumaşlar, ahşap aksesuarlar ve pastel renkler ile kullanabilirsiniz.

MINIMAL: Sade, az sayıda aksesuar, bej, açık gri, açık mavi gibi tonlar, desenin değil rengin ön planda olduğu az desenli zeminler ve ürüne göre zeminde daha fazla boşluk bırakarak çekim yapılır.

VINTAGE: Eskitme aksesuarlar, koyu renk zeminler, dokulu kumaşlar, kurutulmuş çiçekler ile gölge oranı yüksek çekimler yapılır.

Yemek Fotoğrafçılığında işin fotoğrafçılık kısmını ele alırsak, fotoğrafçı yapılan çekimin ışık ayarı, kadraj planı ve çekim mesafesinden sorumludur. Profesyonel çalışmalarda masa ve çekim düzeni Yemek Stilistleri tarafından sağlanmaktadır. Yemek fotoğrafçığında kendini geliştirmek isteyen her fotoğrafçı, yemek stilistiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü işletmeler için çoğu zaman işin maliyeti de önemlidir ve sadece fotoğrafçı ile çalışmak isteyebilirler. Eğer iyi bir marka ile çalışacaksanız mutlaka bir yemek stilisti ile görüşerek çalışma maliyetinizi ona göre hesaplamalısınız.
Yemek Fotoğrafçılığında Işık Tercihi;


Yemek Fotoğrafçılığında yapacağınız çekime bağlı farklı ışık tercihlerinde bulunabilirsiniz. Gün Işığı, Led Işıklar ve Paraflaşlar ile çekimlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi en çok tercih edilen ışık türü ortam ışığından en az etkilenen paraflaşlar ile yapılan çekimlerdir fakat paraflaş kullanımı diğerler ışık türlerine göre daha fazla tecrübe ve ışık bilgisi gerektirmektedir. İşletmelere yapacağınız menü çekimleri genellikle tüm gün süreceği için bu durumda gün ışığından yararlanmanız oldukça zor olacaktır, led ışıklar ise ortam ışığından etkilenen bir ışık türüdür. Gün ışığında yapacağınız çekimler ve denemeler için profesyoneller, öğleden sonra kuzeye bakan bir pencere önünü tavsiye ederler. Tabi ki Yemek fotoğrafçılığında ışık kadar, ışığı ve gölgeyi yönlendirmeniz bazen de reflekte etmeniz gerekir. Bunun için de siyah ve beyaz maket kartonları kullanabilirsiniz. Her durumda ve her talebe cevap verebilecek seviyede olmak için tüm ışık tipleri ile çekim tecrübesi edinmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.


Yemek Stilistliği;


Yemek Stilistliği, yemek fotoğrafçılığına başlamak isteyen herkesin eğitim alması gereken ilk konudur. Fotoğraf hafızası, sanatsal bakış açısı, gastronomi gibi temel bilgilere sahip olmak oldukça önemlidir. Günümüzde bu konuda isim yapmış bir çok isim başarısını geçmişindeki mutfak tecrübesi ve bu konudaki eğitimine borçludur. Bu konuda kendinizi geliştirmenin bazı püf noktaları mevcut, ben sadece size en basit ve pratik olanından bahsetmek istiyorum. İnternet üzerinden bulduğunuz yemek fotoğraflarının benzerlerini yapmaya ve çekmeye çalışın. Bunu görev edinerek günde en az 1 çalışma yaparsanız, bir süre sonra yerleşim ve prop kullanımı ile ilgili doğal çözümler ürettiğinizi farkedeceksiniz. Hali hazırda gastronomi okuyan ama mutfakta mutlu olmayan öğrenci arkadaşlarımız da ileride kariyer planlamalarına Yemek Stlistliğini ekleyebilirler.

Eğer yemek fotoğrafçılığı için lens(objektif) tavsiyesine ihtiyacınız varsa Fotoğraf Çekim Türlerine Göre Lens Çeşitleri yazıma göz atabilirsiniz. Işığınız bol olsun.